Hotel Poznań *** Włoski

Aktualności

Pogoda Poznan

Poznań, temp. °C

Rezerwacja - 61 833 52 62
Od:
Do:
Hotele Poznań Centrum Hotele w Poznaniu Noclegi Poznań

Kolejna odsłona kolekcji Grażyny Kulczyk w Art Stations

Hotel w Poznaniu informuje, iż prace trzech wybitnych osobowości artystycznych: Jadwigi Maziarskiej, Gertrude Goldschmidt znanej jako Gego oraz Rosemarie Trockel - oglądać można w Galerii Art Stations w Starym Browarze. Wernisaż wystawy "Układy równoległe: Gego/Maziarska/Trockel w czwartek o godz. 19. Ekspozycja potrwa do 1 czerwca. 

Punktem wyjścia są prace Maziarskiej i Gego z kolekcji Grażyny Kulczyk, uzupełnione dziełami Rosemarie Trockel. 

Historia trzech artystek opowiedziana jest nie tylko poprzez ich dzieła, także poprzez pokazy filmowe, wykłady i katalogi zgromadzone w galerii.

Hotel w Poznaniu przypomina, iż Maziarska (1913 - 2003)związana była kręgiem Grupy Krakowskiej II. Już od lat 40. jej prace charakteryzowało intensyfikowanie faktury i rozrastanie się malarskich kompozycji w trzeci wymiar. Kulminacją ów procesu były woskowe reliefy powstające od 1958 roku. W 1998 roku okazało się, że bazą jej reliefowych obrazów są jednak wycinki prasowe i zdjęcia. 

Gego (Gertrude Goldschmidt, 1912 -1994) urodziła się w Niemczech, z wykształcenia była architektem i inżynierem. Na jej wczesnej twórczości odcisnęły piętno osiągnięcia Bauhausu. Po wybuchu II wojny światowej, ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, artystka musiała wyemigrować z kraju, zamieszkała w Wenezueli, gdzie poznała nowe kierunki w sztuce: op-art i sztukę kinetyczną. Twórczość Gego łączono z twórczością najważniejszych przedstawicieli tych kierunków m.in. Carlosa Cruz-Dieza, Jes sa Rafaela Soto, a także Węgra -„ojca” op-artu - Victora Vasarely'ego.

Natomiast Trockel (ur. 1952 r.) studiowała i tworzyła w Kolonii, gdzie w latach 80. powstało aktywne artystyczne środowisko, skupione wokół gupy Mülheimer Freiheit - kolońskiego ośrodka formacji Neue Wilde (Młodzi Dzicy). Trockel na krótko związała się z grupą, ale szybko poszła własną drogą, chętnie bawiąc się różnymi stylami. Jej dzieła odzwierciedlają najważniejsze nurty XX-wiecznej sztuki: od dadaizmu i surrealizmu po pop-art i minimalizm. Najbardziej znane prace - tzw. „knitted paintings” - materiałowe obrazy powstające od lat 80. do dziś - zobaczymy na wystawie w galerii Art Stations. 

Hotel w Poznaniu serdecznie zaprasza do podziwiania galerii.

Utworzono: poniedziałek, 12, marzec 2012


wszystkie newsy

Szanowny Gościu zarezerwuj pokój teraz i ciesz się pobytem w tym wyjątkowym miejscu!

Rezerwacja pokoi w poznańskim hotelu

Wygodna rezerwacja telefoniczna - 61 833 52 62